Slanskř cyklomaratˇn  |  ŐariÜskř cyklomaratˇn  |  Cyklotrasy  |  Triximobil  |  FotogalÚria  |  Fˇrum

o SCK - Šariš Prešov

Slovenský cykloklub (SCK) je záujmovou spolo─Źenskou organizáciou, ktorá vznikla v júli 1994 a zdru┼żuje ─żudí so záujmom o pohyb na bicykli.

Na základe poverenia Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií zabezpe─Źuje:

- koordináciu zna─Źenia cykloturistických trás,

- metodiku zna─Źenia cykloturistických trás,

- pride─żovanie eviden─Źných ─Źísel pre cyklotrasy,

- evidenciu a archiváciu dokumentácie,

- školenia zna─Źkárov cykloturistických trás,

- napojenie cyklotrás na európsku sie┼ą.

SCK Šariš - Prešov je pobo─Źkou SCK a samostatným dobrovo─żným zdru┼żením ob─Źanov s právnou subjektivitou. Na Ministerstve vnútra bol zaregistrovaný d┼ła 6.12.1999. Jeho poslaním je predovšetkým podporova┼ą záujem ─żudí o pohyb na bicykli organizovaním cykloturistických a športových podujatí a taktie┼ż zna─Źenie cykloturistických trás.

Za dobu svojej ─Źinnosti sme usporiadali mno┼żstvo cykloturistických akcií, z ktorých sa niektoré stali tradi─Źnými:

- Otvorenie cyklosezóny

- Burza bicyklov a sú─Źiastok

- Okolím Prešova

- Okolo Domaše

- Slanskou cyklomagistrálou za zlatým zrnkom

- Jazda mieru na Zlatú Ba┼łu (toto tradi─Źné podujatie sme rozšírili o cyklotúru)

- Slanský cyklomaratón

- Šarišský cyklomaratón

- Záver cyklosezóny

Organizujeme aj ─Ćalšie neformálne cyklojazdy v bli┼żšom aj vzdialenejšom okolí Prešova.

V r. 2001 sme zorganizovali 6. Národný zraz cykloturistov na Sigorde, ─Źím nás poverilo ústredie SCK v Pieš┼ąanoch.

V r. 2002 sme prvýkrát zorganizovali Slanský cyklomaratón na Zlatej Bani. V nasledujúcom roku bol maratón zaradený do série cyklomaratónov Merida Peleton MTB CUP a tohto roku organizujeme u┼ż jeho šiesty ro─Źník. V roku 2004 sme okrem Slanského cyklomaratónu na Zlatej Bani, za─Źali pre širokú verejnos┼ą organizova┼ą aj Šarišský cyklomaratón v Prešove, ktorý sa v minulom roku 2006 stal najmasovejšou nami organizovanou akciou s ú─Źas┼ąou cez 200 pretekárov. Organizovali sme aj turistické jazdy v okolí Prešova. V r. 2007 sme pokra─Źuovali v organizovaní podujatí pre verejnos┼ą ako aj neformálnych jázd v širšom okolí Prešova. Na 7. júl sme pripravili VI. ro─Źník Slanského cyklomaratónu na Zlatej Bani a 29. septembra 4. ro─Źník Šarišského cyklomaratónu. V r. 2008 sme na─Ćalej organizovali tradi─Źné podujatia, pre široku cyklistickú verejnos┼ą. Cez leto sme v meste Prešov skúšobne prevadzkovali Triximobil, nie─Źo ako taxi s ─żudskym pohonom, v budúcom roku planujemu jeho prevádzku rozširi┼ą. 

V roku 2003 sme zaregistrovali vlastnú internetovu doménu WWW.SCK-SARIS.SK a sprevádzkovali na nej nové internetové stránky, na ktorých informujeme verejnos┼ą o našich aktivitách, ale aj o iných podujatiach v regióne a na Slovensku.

V r. 2003 sme zorganizovali cyklozájazd na ostrov Elba, v roku 2004 na ostrov Bra─Ź a Makarsku a v roku 2005 do Talianska na Palmovú riviéru. V roku 2006 sme bicyklovali na Makarskej riviére a pri─żahlých ostrovoch, v roku 2007 sme si to zopakovali, síce bez ostrovov ale pridali sme si rafting na rieke Cetina a v Septembri sme sa pozreli zasa na Palmovu rivéru. V roku 2008 sme boli prý krát v Grécku a to na ostrove Thassos a v roku 2009 sme prejazdili Olymsku rivéru a vystupili sme aj na Olymp, najvyšší vrchol Grécka.

2003 Elba, Taliansko
2004 ostrov Bra─Ź a Makarska riviera, Chorvatsko
2005 Palmova riviéra, Taliansko
2006 Makarska riviéra a pri─żahlé ostrovy, Chorvátsko
2007 Makarska riviéra a pri─żahlé ostrovy, Chorvátsko
2008 ostrov Thassos, Grécko
2009 Olymska rivéra, Grécko
2010 Elba, Taliansko
2011 ─îierna hora
2012 Neapol a okolie, Taliansko
2013 Crikvenica a okolie, Chorvátsko
2014 ostrov Korfu, Grécko 

 

V r. 2001 sme zlegalizovali a vyzna─Źili Slanskú cyklomagistrálu (na území okresu Prešov). Zna─Źenie tejto trasy bolo obnovené v r. 2004.

Podie─żali sme sa na zna─Źení Karpatskej cyklomagistrály, ukon─Źili sme legalizáciu a ozna─Źenie /ma─żovanie/ cyklotrás v okolí Humenného, zna─Źili sme cyklookruh v okolí Pe─Źovskej Novej Vsi. Spolupracujeme na projekte Torysskej cyklomagistrály. V spolupráci so zdru┼żením Ekosvinka sme zlegalizovali a vyzna─Źili cyklotrasy v rámci projektu Šarišské cyklotrasy. Spolupracujeme aj s odbormi regionálneho rozvoja VÚC a OU pri plánovaní rozvoja cyklotrás v našom regióne.

Zú─Źast┼łujeme sa rôznych cyklopodujatí na Slovensku ale aj v zahrani─Źí, kde reprezentujeme mesto Prešov a región Šariš (zrazy cykloturistov, cyklotúry, cyklomaratóny, 24 hodinovka v jazde na horskom bicykli a iné). Sme zaregistrovaní notárskou komorou ako prijímate─ż 2% zaplatenej dane a v roku 2004 nám okrem individuálnych prispievate─żov prispela aj f. Kronospan v rámci projektu Dar pre zdravý ┼żivot. ─Äakujeme všetkým prispievate─żom za prejavenú dôveru.

V r.2002 nás podporila grantom Komunitná nadácia Prešov pri vydaní Prešovského bicyklového kalendára, ktorý vydávame aj v nasledujúcich rokoch. V r. 2003 nás podporila grantom Nadácia Ekopolis - Banská Bystrica na projekt Šarišské cyklotrasy, ktoré boli vyzna─Źené v v šarišskej vrchovine. Našu ─Źinnos┼ą podporuje dotáciami taktie┼ż mesto Prešov. V r. 2004 sme uspeli v grantovej sú┼ąa┼żi f. Kronospan “Dar pre zdravý ┼żivot” projektom “Šarišský cyklookruh” v d─║┼żke 25 km, ktorý je prvou vyzna─Źenou cyklotrasou pre horské bicykle v našom regióne, ktorá vedie preva┼żne po lesných cestách. V roku 2005 bol vyzna─Źený cyklookruh “Povodím Svinky” v d─║┼żke 85 km a cyklotrasa “Údolím Svinky” z ─Żubovca do Obišoviec, zatia─ż pre nedostatok financií len ma─żovaným zna─Źením.

V budúcnosti chceme pokra─Źova┼ą v organizácii tradi─Źných podujatí, ku ktorým pribudnú aj ─Ćalšie. Budeme sa zú─Źast┼łova┼ą podujatí, iných organizátorov a prezentova┼ą mesto a región v okolí aj cudzine. Budeme pokra─Źova┼ą v legalizácii a zna─Źení cyklotras v okolí, ako aj pomáha┼ą s ich prípravou pre obce a zdru┼żenia, ktoré budú ma┼ą o ne záujem.

 


Administrßcia | ę LuHo, 2005-2007